İsrail’den Lübnan’a saldırı

İsrail ordusunun Lübnan’ın güneyinde 8 Ocak Pazartesi günü öldürülen Hizbullah’ın üst düzey saha komutanlarından Visam Hüseyin Tavil’in cenaze töreninin yapılacağı alanın yakınlarına hava saldırısı düzenlediği açıklandı.

Cenaze törenini takip eden Anadolu Ajansı muhabiri, İsrail ordusunun Hizbullah komutanı Tavil’in Hirbet es-Slim beldesindeki evi yakınlarına art arda iki saldırı gerçekleştirdiğini aktardı. Saldırı, cenaze töreninin yapılacağı alana sadece 1-2 kilometre mesafede gerçekleştirildi. Saldırı nedeniyle bölgede kısa süreli panik yaşandı. Törenin yapılacağı alanda yoğun şekilde İsrail İHA’larının sesleri duyulmaya devam ettiği bildirildi.

‘3 HİZBULLAH MENSUBU ÖLDÜRÜLDÜ’

Daha önce de İsrail’e ait bir İHA’nın Lübnan’ın güneyinde seyir halindeki bir aracı hedef aldığı açıklanmıştı. Saldırıda üç Hizbullah mensubunun öldüğü iddia edilmişti. Lübnan resmi ajansı NNA’da yer alan habere göre, İsrail güçlerine ait bir İHA, Lübnan’ın Sur kentine bağlı Ganduriyye köyü yakınlarında bir aracı vurdu. Aracın seyir halinde olduğu, saldırının ardından olay bölgesine ambulansların nakledildiği ifade edildi.

LÜBNAN BASINI: İSRAİL AMBULANS EKİBİNİN YAKININA FÜZE ATTI

Konuya ilişkin bilgi sahibi olduğu ifade edilen iki kaynak, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, 9 Ocak Salı günü gerçekleştirilen saldırıda üç Hizbullah mensubunun öldürüldüğünü söyledi. Kaynaklar, bu kişilerin kimliğiyle ilgili bilgi paylaşmadı.

Lübnan medyasında yer alan haberlerde ise saldırıda en az üç kişinin hayatını kaybettiği kaydedildi. Ayrıca, araca yaklaşmak isteyen ambulans ekibinin yakınına da bir füze atıldığı ve bu nedenle sağlık çalışanlarının hafif bir şekilde yaralandığı belirtildi.

HİZBULLAH, İSRAİL’E AİT ASKERİ NOKTAYI VURDU

İsrail güçleri, 8 Ocak Pazartesi günü de Lübnan’ın güneyinde yer alan Hirbet es-Slim beldesi yakınlarında, Hizbullah’ın üst düzey komutanlarından Visam Hüseyin Tavil’in bulunduğu aracı hedef almış, İsrail saldırısında Tavil’in hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Hizbullah bugün bir açıklama yaparak sınır bölgesinde İsrail’e ait bir askeri noktaya saldırı düzenlediklerini duyurdu. Açıklamada, ‘İsrail’e ait el Malikiyye askeri noktasına uygun silahlarla saldırı düzenlendiği’ ifade edildi. NNA’da yer alan haberde ise İsrail’e ait topçu birliklerinin,Tel Hamamis ile Hula bölgelerinin çevresini vurduğu kaydedildi.

KARŞILIKLI SALDIRILAR 8 EKİM 2023’TEN BU YANA DEVAM EDİYOR

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim 2023’ten bu yana sınırda devam eden çatışmalarda şu ana kadar 28 Lübnanlı sivil, bir Lübnan askeri ve 154 Hizbullah mensubu ile beş İsrailli sivil ve dokuz İsrail askeri öldü. Hizbullah lider Hasan Nasrallah, 5 Ocak’ta yaptığı açıklamada, İsrail’e ait sınır üzerinde yer alan neredeyse tüm askeri noktalara saldırı düzenlediklerini, günlük ortalama en az yedi askeri mevzi veya noktayı hedef aldıklarını belirtmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir