Ali Koç’un hedefinde TFF Başkanı var… VAR sisteminin ağaları kim isim isim açıkladı

Fenerbahçe’de başkan Ali Koç, Sözcü TV’de gündeme dair açıklamalar yaptı.Beş yıllık başkanlık döneminin değerlendirmesini yapan Ali Koç transferler ve futbol takımıyla ilgili de konuşurken TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi ve VAR sistemi hakkında da çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

“TFF Başkanı ile ilgili beni endişelendiren konular var. Bunlara inanmak istemiyorum ama tereddütlerimiz var.” diyen Ali Koç, “Şu anda VAR koordinatörü Tolga Özkalfa maaşlı profesyonel olmasına rağmen aynı zamanda diş hekimi. İşlerinden dolayı 5 hakem seminerinin 3’üne katılamıyor. Bütün sistemi Alper Ulusoy ve Hakan Ceylan’a bırakmış. Onlar VAR sistemini organize ediyorlar.” ifadelerini kullandı.

Tranferler ile ilgili de konuşan Ali Koç, “En zor transfer Szymanski oldu. Süre uzun oldu. Ruslar çetin pazarlık yaptı. 1.5 – 2 daha fazlaya geldi ama iyi ki geldi.” dedi.

Ali Koç’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

5 YILIN MUHASEBESİ

Ne kadar yönetici olursan ol başkanlık başka bir şey. Bir sürü karşılaştığın yeni konu var. Yöneticiyken yüz yüze gelmediğin bir sürü stratejik karar var.

Büyük beklentilerle geldik ancak diğer alanlarda ne yaparsanız yapın futbolda başarı yoksa diğer başarılar, finansal konular ve birçok konunun çok önemi olmuyor. Anlayışla karşılıyorum çünkü bu kadar uzun süre şampiyon olamadığımız olmadı.

Futbol erkek zayıf, futbol kadında işler iyi gidiyor. Erkek basketbol orta iyi, kadın basketbol mükemmel, tekerlekli basketbol mükemmel, voleybol erkek orta diyeceğim. Voleybol kadın çok çok iyi, olimpik branşlar mükemmel ötesi. Finansal konularda iyi olduğumuzu düşünüyorum. Kurumsallaşmada da iyi olduğumuzu söyleyebilirim.

TRANSFERLER

Başarılı bir transfer sezonu geçirdik. Sadece almada değil, satmada da. Belki de Süper Lig tarihinin en başarılı satışlarını yaşadık.

Transfer sezonunu başarılı geçirmemizin sebeplerimizden birisi de transferleri erken bitirmemiz. Hem rakiplerimize göre, hem geçmişe göre. Burada üç kişinin başarısı var; Selahattin Baki, Mario Branco ve Okan Özkan.

DUSAN TADIC

Dusan Tadic hiç hesapta yoktu. Biz Rusya’ya maça gidiyorduk. Bir gün Mario geldi, Tadic imkanı var dedi. Hatta Mario’ya yaş hassasiyetimi biliyorsun dedim. Dzeko’yu aldık bir yaşlı daha almayalım dedim. O da sadece oyuncu almıyoruz, karakter alıyoruz dedi, beni ikna etti.

SZYMANSKI

En zor transfer Sebastian Szymanski oldu. Fiyat arttıkça arttı. Başka bir rakibimiz transferin onların lehine olması için sert topa girdi. Sonra öğrendik ki bir rakibimiz oyuncu tatildeyken sessiz sedasız İstanbul’a getirmiş, tesise getirmiş sonra tatile dönmüş.

Hem süre uzun oldu, hem Ruslar çetin pazarlık yaptı hem de üçüncü faktör olduğu için belki de 1,5-2 milyon daha fazlaya geldi, iyi ki de geldi.

FRED

Fred’e gelince İngiltere’den telefon geldi, “Fred’i isterseniz hemen gelin” diye. Valiz bile hazırlamadan gittiler ve Londra’da işi bitirdiler.

Biz 14 futbolcu aldık, bunların 11’i milli futbolcu. Tecrübeli ve genç futbolcular aldık. Yaşımız bu sene 27.8’e çıktı. Biz geldiğimizde 30’un üzerindeydi ve Avrupa’nın en yaşlı 3. takımıydık.

JAYDEN OOSTERWOLDE

Oosterwolde’ye hocamız da inandı. Aldığımız için eleştirilmiştik. Jesus ayrılırken “göreceksiniz bu çocuktan çok para kazanacaksınız” demişti.

RADE KRUNIC

Çok isteyip de alamadığımız, özellikle hocamızın çok çok istediği Rade Krunic var. Krunic hiç listemizde yoktu fakat bize ayrılmak istiyor dendi, yeni bir macera arıyor.

Kulüpte temasa geçtik. Kulüp yanaşmadı, hocaları hiç istemedi. Süperstar bir oyuncu değil ama yaptıklarını istikrarlı bir şekilde yapıyor.

“HATALARIMDAN BİRİ BALKAN FUTBOLCULARINA ÇOK ODAKLANMAMAM”

Mesela hatalarımdan biri Balkan futbolcularına çok odaklanmamam. Dzeko ve Tadic 35-37 diyoruz ama genç futbolcuların yapabildiklerini yapıyor.

“BU SENE FARKLI BİR TILSIM VAR”

Fenerbahçe her zaman tepeyi hedefler. Büyük konuşmayı sevmem ama bu sene farklı bir tılsım var. İsmail hocanın en beğendiğim yönlerinden biri mütevazı, dürüst ve futbolcularla iletişimi çok iyi. Futbolcularla arası çok iyi. Kadrodaysa değilse neden olmadığını takıma hep anlatıyor.

Allah’a şükür 14’te 14. Ama ben iyi başlayıp sonra sıkıntılı noktalara gittiğimizi de gördük. Sonuçlardan ziyade beni daha mutlu eden ortaya konan mücadele gücü, sistem, takım ruhu, birlik beraberlik, kazanma arzusu…

HAKEM HATALARI

7 haftada çok garip pozisyonlar yaşadık. Neredeyse her maçta skora etki edecek hatalar yaşadık. Bazı yabancı oyuncularımız, özellikle tecrübeliler hayretler içindeler. Buna rağmen hocamız ve oyuncularımız saha dışıyla hiç ilgilenmediler, onlarla biz ilgileneceğiz.

Fenerbahçe son 3 sezonda galibiyet sayısıyla, attığı yediği gollerle rakiplerinin çok ötesinde ve burada bir şampiyonluk yok. İnsanın canını en çok acıtan bu. Son 3 sezon Fenerbahçe’ye sistematik bir şekilde önüne engel koyma durumunun en güzel tablosu bu.

İlk sezonumuz dışında ikinci sezon 7. bitirdik ama Ersun hocayla 22. hafta falandı sanırım şampiyonluğun en büyük favorisiydik. Ondan sonraki 7 haftada 3 puan aldık. Hayatın olağan akışına aykırı. Öyle hakem hataları yaşadık ki… Biz niye sistemi yenmek zorundayız?

Haftalardır susuyoruz. Özellikle ilk 5 hafta konuşmayacağız dedik. Çok sistematik hatalar yaşadık. Biter dedik, insan hatası dedik ama baktığımızda bu insan hatasını geçti artık. Sonuçta o kadar çok kokular geliyor ki sistemden artık konuşmanın vakti geldi.

RYAN KENT VE BECAO DETAYI

Ryan Kent’i şubatta yaptık. Becao’yu 1 senedir takip ediyoruz, geçen sene alamadık. Her transferin kendi hikayesi var. Tadic dışında hepsi bizim listemizde olan, ilgilendiğimiz isimlerdi.

DOMINIK LIVAKOVIC

Mesela Dominik Livakovic 27 yaşında. Ben 24 yaşındayken Almanya’ya gittim ama öyle rakamlar konuşuldu ki pazarlığa bile girememiştik. Livakovic farklı bir kaleci, çok oyunun içinde, her zaman sakin.

Ryan Kent çok süre alamadı. Göreceksiniz Ryan Kent için de “Helal olsun bu oyuncuyu aldılar” diyecekler.

MICHY BATSHUAYI

Michy Batshuayi için Premier Lig’den son dakikada teklif geldi. Çok gitmek istedi ama kaldığı için biz çok mutluyuz. Djiku zaten ortada, Fred nasıl bir adam… Ne kadar isteyerek, severek yapıyor işini. İnşallah nazar değmez hiçbirine.

Türk santrfor ihtiyacımız vardı onu da Umut Nayir’le hallettik.

CENGİZ ÜNDER

Cengiz Ünder’e çok para verdiniz deniyor. Bence Cengiz de bize çok iyi katkılar sağlayacak, talihsiz sakatlık geçirdi.

EMRE MOR, İRFAN CAN KAHVECİ, MERT HAKAN YANDAŞ

Emre Mor da bence burada müthiş işler yapacak. İrfan Can Kahveci niye transfer etmek istediğimizi şimdi daha iyi anladı çünkü potansiyelinin yakınında değildi. Mert Hakan bizim generalimiz diyeyim. Oynasa da oynamasa da saha içi ve saha dışında büyük katkısı var.

İRFAN CAN EĞRİBAYAT, MIHA ZAJC, JOSHUA KING

İrfan Can Eğribayat en ihtiyaç olan zamanda geldi, hiç sırıtmadı. Pırlanta gibi bir çocuk. Miha Zajc geri döndü, hocamız çok istiyordu. Joshua King kontratının son yılında, ona da çok talipler olmuştu. Bizde bir tane fiziksel, hızlı koşan kanat yok o yüzden hoca tutmak istedi.

İSMAİL YÜKSEK

Jesus giderken “İsmail Yüksek olağanüstü bir potansiyel, keşke genç yıllarında daha iyi futbol öğretselerdi bu çocuğa, çok büyük katkıları olacağı Fenerbahçe’ye” demişti, şimdi görmeye başladık.

MIGUEL CRESPO

Miguel Crespo bir ara transfer olmak istedi, şimdi kontrat uzattık. O da pırlanta gibi çocuk. Güzel bir futbolcu grubuyla beraberiz.

HAKEM HATALARI

Bazı şeyler anlatacağım. Bunlar sokak dedikoduları değil. Aleni şekilde hakem camiasında konuşulan mevzulara gireceğiz.

Türk takımları neden Avrupa maçlarından şikayet etmiyor? Bırakın şikayet etmeyi, ‘Hakemler ne kadar iyi niyetli’ diyoruz. Sadece Fenerbahçe değil, birçok takım şikayet ediyor. Belki de bütün sezonda yaşanacak hataları, ilk 7 haftada yaşadık. Bunu anlamak çok güç. Biz niye hakemi de yenmek zorunda olalım? Bizim kötü oynadığımız günler de olacak, orada mı cezasını çekelim? Her şey değişiyor ama bize karşı olan yaklaşım değişmiyor. Bu sistematik, TFF ve MHK üstü bir şey de olabilir.

Bir tane başkan utanmadan ‘Siz sol bek alamadınız’ diyecek şekilde hakemleri korudu! Sayın Mehmet Büyükekşi ne yapacak? Kolayı mı seçecek, yoksa bu iş böyle gitmez diye kafa mı koparacak? Gitmez böyle!

Birkaç çürük elmalar dışında iyi niyetli, dürüst çok hakemimiz var. Geçen sene 8 Mart’ta operasyon yapıldı. Biz buna karşı çıktık. Operasyondaki hakemlerin çoğu bize ciddi zararlar vermesine rağmen.

Neden karşı çıkmıştık? O dönemin federasyonu bütün hakem sınavlarını kaldırmıştı. Yani tamamen keyfi atamalar yapacak konuma getirmişlerdi. O dönemde o kadar ürktük ki tepki koyduk.

Geldiğimiz noktada görüyoruz ki belki de dönemin başkanı haklıydı. Zamanlama olarak yanlıştı belki ama pozisyon olarak belki de haklıydı. Bugün onu düşünme noktasına geldiğimiz için de üzgünüm.

Bugünün MHK’sine baktığımız zaman başkanı ve başkan vekili geçen MHK’nin iki kilit ismi. Geçen MHK başarısızsa bu arkadaşlarımız neden MHK’de? İkisini de tanımam.

MHK’nin gerçek başkanı kim sorusu çok soruluyor. Büyükekşi de tertemiz insanlar getirmek istiyor, samimi olduğuna inanmak istiyorum. Sorunu çözmek istiyor ama yanlış insanlarla.

Bu insanlar başarılıysa Lale Orta neden gitti, başarısızsa neden bunlar hala görevde bunu açıklamak lazım.

“HAKEM CAMİASINDA İZMİR GRUPLAŞMASI GİBİ BİR ŞEY VAR”

Bir İzmir gruplaşması gibi bir şey var hakem camiasında. Genelde aslında Ege bölgesi hakemleri. İbanoğlu var, Tolga Özkalfa var Ünsal Çimen var Alper Ulusoy var.

Bu İzmir grubunun hakemler arasında büyük bir sıkıntı yarattığını, artık insanların bunu seslendirdiği kulağımıza gelen bilgiler arasında.

Bir de Oğuz Sarvan durumu var. Onunla ilgili de bize bilgiler geliyor, arka planda onun olduğuna dair. Ne kadar doğru zaman gösterecek. Hiçbir şey gizli kalmıyor.

“ALPER ULUSOY İLE HAKAN CEYLAN’A KALMIŞ BÜTÜN SİSTEM”

VAR’dan sorumlu kişi Tolga Özkalfa. Maaşlı bir profesyonel ama diş hekimi. Yurt dışından hastaları geliyormuş, 5 hakem seminerinden 3’üne katılamıyor. Alper Ulusoy ile Hakan Ceylan’a kalmış bütün sistem. En büyük sorun, MHK Başkanı ve kurul üyeleri performans incelemiyor. İstediklerini yapıyorlar.

“YAYINCI KURULUŞA ‘ŞU POZİSYONLARI ALMA’ DENİYOR”

İşin içinde yayıncı kuruluş da var. Hata yapan hakemlerin pozisyonlarını, aklayıcı pozisyonlarla üstünü örtüyorlar. Yayıncı kuruluştaki arkadaşlarına ‘Şu pozisyonları alma’ deniyor. Bir maçtaki pozisyon, Trio programından çıkarılıyor. Böyle bir şey yayıncıya kadar gidiyorsa son derece endişe verici. Sadece görüntü değil, istatistiklerle de oynuyorlar. Bunu TFF’nin bilmesinin imkanı yok.

VAR İDDİASI

Daha vahimi var. İddia şöyle; sahadaki hakemi sıkıntıya sokmak istiyorsa VAR başka görüntü veriyor, sahadaki hakeme yardımcı olmak istiyorsa VAR başka görüntü veriyor. Bu iddialar korkunç.

“BÖYLE GİDERSE STADIMIZA GİREMEYECEK HALE GELİRLER”

Alper Ulusoy, Hakan Ceylan, Koray Gençerler ve Serkan Tokat titizlikle ve hassasiyetle bakılması gereken isimler. Bunlar aşikar bir şekilde etrafta konuşuluyor.

Bu işler böyle giderse TFF yetkilileri bizim stadımıza giremeyecek hale gelir, çok açık söylüyorum.

EMRE EYİSOY İDDİASI

Emre Eyisoy… Sürpriz bir şekilde kardeşi de Tolga Özkalfa tarafından Süper Lig’e terfi ettirildi. Bunlar doğru mu sayın başkan? Yanlışsa ben özür dilerim. Bunca hakemin arasında bu iki kardeşe nasip oluyor Süper Lig’de olmak!

“TFF’NİN YENİ GENEL SEKRETERİ… KİM BU ADAM?”

TFF’nin yeni genel sekreteri… Federasyona bu adam kim diyorum biz bilmiyoruz diyorlar. Genel sekreter, beIN’den gelen biri. beIN’in insan kaynaklarından gelen biri. Yayın ihalesi yapmanın arifesindeyiz. Bunlardan en büyük aday beIN. Böyle bir yere giderken oradan transfer büyük cesaret işi, bence yanlış.

TFF Başkanı ile ilgili beni endişelendiren konular var. Bunlara inanmak istemiyorum ama tereddütlerimiz var.

LALE ORTA KONUSU

Geçen sezon Lale Orta MHK başkanlığına getirildi ve hanımefendiye büyük bir saldırı oldu. Ben federasyon başkanı olsam çıkar derdim ki “Ne diyorsunuz kardeşim!”. O cesareti gösterirdim, o yapmadı. Hiçbir şekilde girmedi ve hanımefendiyi linç ettiler. Bir takımın maçında ağza alınmayacak küfürler etti ve o takım sevk edilmedi.

“BİR ESKİ HAKEM “FENERBAHÇE’Yİ ŞAMPİYON YAPMAYACAKLAR” DİYOR, TIK YOK”

Bir adam, eski hakem çıkıyor ve konuşuyor. Senin delegen! ‘Bir hakemle konuştum, Fenerbahçe’yi şampiyon yapmayacaklar’ diyor. Biri çıkıyor ‘Elimde belgeler var’ diyor ama tık yok. Yine bu popüler eski hakem cd çıkarıyor, iddialar ortaya atıyor. Etik Kurulu’na çağırırım. Boş atıyorsa bedeli olduğunu bilmeli insan ki bir daha konuşamasınlar. Çalıştır Etik Kurulu’nu, çalıştırmadı.

ŞANSAL BÜYÜKA’NIN YAZISI

Şansal Büyüka bir yazı yazıyor ve 7 haftayı değerlendiriyor. Sonra ‘Fenerbahçe’yi bekleyen büyük tehlike hakem kararları. Fenerbahçe her maçta hakemleri yenmek zorunda değil. Hakem dünyasını yerin 7 kat altını bilen Ahmet Çakar ‘Neden gri pozisyonlar hep Fenerbahçe aleyhine?’ diye soruyor. Mehmet Büyükekşi bu sorulara cevap vermezse o koltukta çok fazla oturamaz’ diyor.

Mehmet Büyükekşi ‘Tarafsız değil’ demek istemiyorum. Kimsenin arkasından konuşmam. Eski MHK’da olan biri… Onu bulacağım! Çok vahim şeyler söylüyor. ‘Bilmem ne maçından sonra Galatasaray’ı doğradınız dedi’ gibi şeyler var. Sayın Büyükekşi, sizden rica ediyorum. Bu kişi çağırın, Etik Kurulu’nda değerlendirin. Korkacak, sakınacak bir şey yok!

NİHAT ÖZDEMİR KONUSU

İkinci konu bir gazetecinin Nihat Özdemir ile arasında geçen konuşma. Mehmet Büyükekşi’nin Gaziantep FK başkanı olduğu dönemde Nihat Özdemir ile arasındaki konuşma. Biz hayretlere düştük. Bunu yazan tecrübeli biri. Durduk yere bunu atmaz. Bekledik yalanlanmasını ama yalanlanmadı. Selahattin Baki açıklama yaptı, yine yalanlanmadı. Nihat Özdemir ‘Biz kavga etmedik’ dedi. Bu yalanlama değil. Biz gazeteciyi aradık ve sorduk. ‘Çok daha fazla şeyler var’ dedi. Nihat Bey’den teyit ettiğini söyledi. Böyle bir şey oldu mu, olmadı mı? Olduysa çok vahim. Sonra aklımız şampiyonluk kutlamalarındaki görüntüye gidiyor. Dünyada böyle bir şey görmedim.

BANKALAR BİRLİĞİ

Bu sene zor. Bankalar Birliği’nde gelirimizin %50’si oraya gidiyor. Bu işin doğru olmadığını söyledik. ‘Devlete karşı geliyorsunuz’ dediler. İlk sene girmedik, sonra başka kulüp başkanları bizim söylediklerimizi söyledi. Bu parayı almak zorundaydık. Devletimizden Allah razı olsun. Ana para ve faiz ödeyecek noktaya geliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir