AKP’den 31 Mart hamlesi: Diğer ortaklarla temas sürüyor

AKP ile Cumhur İttifakı’nın diğer bileşenleri Demokratik Sol Parti (DSP) ve Büyük Birlik Partis’inin (BBP) yerelde işbirliğine yönelik çalışmaları sürüyor.

Bu kapsamda dün AKP, DSP ve BBP’nin yerelde işbirliği heyetleri AKP Genel Merkezi’nde görüştü.

İŞ BİRLİĞİNİN İÇERİĞİ NETLEŞECEK

Görüşmede yerel seçimde iş birliği noktasında fikir birliğine varan heyetler hafta başı yeniden bir araya gelerek iş birliğinin içeriğini netleştirecek.

DSP adına heyette yer alan Genel Sekreter Hasan Erçelebi “Görüşmenin ana teması, Cumhur İttifakı’nın yerel seçimlerden olabildiğince kazançlı çıkması” dedi. Bu çerçevede yapılması gerekenlerin konuşulduğunu ifade eden Erçelebi “Önümüzdeki hafta pazartesi ya da salı günü heyetler bir araya geleceğiz. Daha önce bir görüşme yapmıştık, onun üzerine bina ettik” diye konuştu.

Görüşmede öncelikle ‘seçimde başarı stratejisi’ üzerinde durulduğunu belirten Erçelebi, şunları söyledi:

– Büyükşehirlerde değil ama ilçelerde, belediye meclis üyeliklerinde adayımız olacak. Cumhur İttifakı’na zarar vermeyecek şekilde olabilecek her yerde adaylarımız olacak. Bizim daha önce kazandığımız ilçeler var, yeni kazanacağımız ilçeler var. İlçeler ve beldeler düzeyinde bir hayli gireceğiz. Herhangi bir isimlendirme olmadı. Onları önümüzdeki hafta netleştireceğiz.

“PRENSİPLERİ KONUŞTUK”

BBP adına heyette yer alan Genel Başkan Yardımcısı Bülent İspir ise görüşmede belirlenen çalışma prensiplerinin içini somut olarak doldurmak için pazartesi ya da salı günü bir araya gelineceğini bildirdi.

Görüşmede, öncelikle Cumhur İttifakı’nın genel seçimde elde ettiği başarının yerel seçimde de sürdürülmesi için seçim işbirliği noktasında fikir birliğine varıldığının altını çizen İspir, şu değerlendirmede bulundu:

– Büyükşehirler, iller, ilçeler, belediye meclis üyelikleri, il genel meclis üyelikleri gibi konularda nasıl bir işbirliği olacağı noktasında karşılıklı beyanda bulunduk. İttifakın elde ettiği başarının yerel seçimlerde de devam ettirilmesi için bir birliktelik tesis edilmesi konusunda iki partinin karşılıklı görüş birliği oldu. Genel prensipleri konuştuk.

“İSİM KONUŞULMADI”

Görüşmeye, 2019 yerel seçim sonuçları, BBP ve diğer partilerin bu seçimde belediye meclis üyeliklerinde aldığı oy oranları ile 2023 genel seçimlerinin sonuçlarının mukayese edildiği çalışmayla katıldıklarını anlatan İspir, şunları kaydetti:

– AK Parti de bizim en çok oy aldığımız ilçeleri, beldeleri, kaç belediye kazanmışız bir önceki seçimde, onlar da çalışma yapmışlar. Bizimkiyle örtüşüyor. İsim konuşulmadı. ‘Büyükşehir, il ve ilçe’ diye bir tasnif yapılmadı. Kritik illerde, büyükşehirlerde ve diğer illerde nasıl bir işbirliği yapacağımızın içini doldurmak üzere görüşeceğiz.”

BBP’DEN SİVAS TALEBİ

Görüşmede, kurucu Genel Başkanları Muhsin Yazıcıoğlu’nun memleketi Sivas’tan BBP’nin aday çıkarmasının teşkilatın seçim çalışmalarında motivasyonunu artıracağını dile getirdiklerini belirten İspir “Onlar da fikrimizi dinlediler, ‘değerlendireceklerini’ söylediler” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir