Yenilenebilir enerjide Türk yatırımcı rüzgarı

Yaklaşık 1.5 milyar Euro’luk rüzgar sektöründe Türkiye’nin yenilenebilir enerjide ihracatçı konuma yükseldiğini belirten 4T Platformu (Temiz çevre, temiz enerji, temiz tarım, temiz beslenme) Başkanı ve Enerji Uzmanı Ali Rıza Öner, “Yenilenebilir enerji yatırımcısı Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Makedonya, Ukrayna, Arnavutluk, İtalya, Fransa, Almanya ve İngiltere’de yatırıma yöneldi. Bundan sonraki süreçte ABD ve Afrika ülkelerinde daha fazla Türk yatırımcı göreceğiz” dedi.

Öner, bir grup basın mensubuna yaptığı değerlendirmede, rüzgar türbini ve ekipman üretimi de dahil edildiğinde rüzgar sektörünün 25 bin kişiyi aşan istihdam ve yüzde 80’ini ihraç edecek şekilde 1.5 milyar Euro’nun üzerinde bir sanayi üretimine ulaştığını ifade ederek yerlilik oranlarının da her geçen gün arttığını söyledi.

“YERLİ YATIRIMCI İÇİN CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELDİ”

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması’nın kendini yenileyerek daha da iyi hale geldiğini anlatan Öner “Coğrafi koşullar göz önüne alınarak YEKDEM’e yeni kaynak türleri eklendi. Dalga ve akıntı kaynaklarından da elektrik üretilebilecek. Ayrıca Marmara, Ege kısmen Karadeniz kıyılarında da deniz üzerine rüzgar santralları kurulabilecek. Kredi veren kuruluşların istekleri göz önüne alınırken teşvik süreleri de kimi durumlarda uzatıldı. Yerli yatırımcı için tekrar cazibe merkezi haline geldi” diye konuştu.

Katı atık bertarafı yapan ITC’nin de İş Geliştirme Direktörü olan Öner, çöpten enerji işinin desteklenmesinin önemine değinerek şunları söyledi:

“Metan gazi karbondioksite göre 24 kat daha tehlikeli bir gaz. Yani ozon tabakasına olan olumsuz etkisi çok azaltılmış oluyor, karbon salınımını düşürüyor. Bu sebeple bu tür tesislerin yaygınlaşması önemli ve YEKDEM’den faydalanması en azından 10 yıl süre ile fiyatı sabitlemesi bu yatırımların yapılmasının önündeki yatırımcı riskini azaltmış olacak”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx