Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Şam’da Esad’la ‘siyasi çözümü’ görüştü

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, Suriye’yi ziyaret ederek Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile bir araya geldi.

AA’nın haberine göre, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, başkent Şam’da gerçekleşen görüşmeye ilişkin yazılı bir açıklama yaparak, Suriye’de iç savaşın çıktığı 2011 yılından bu yana ülkeyi ziyaret eden ilk Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı olan Faysal bin Ferhan’ın Esad ile görüşmesinde, ‘Suriye’nin toprak bütünlüğü, Arap kimliği, güven ve istikrarını korumak üzere ülkedeki krize siyasi çözüm bulmaya ilişkin çabaların’ ele alındığını aktardı.

‘GÖRÜŞMEDE SİYASİ ÇÖZÜM ADIMLARI KONUŞULDU’

Açıklamaya göre, görüşmede, ‘Suriye krizinin tüm yansımalarını sona erdirecek kapsamlı bir siyasi çözümün adımları’ konuşuldu. Açıklamada, söz konusu kapsamlı siyasi çözümle ‘ülkenin ulusal çıkarlarını sağlamayı, Suriye’yi Arap eksenine geri getirmeyi ve Arap bölgesinde doğal rolünü yeniden almayı’ hedeflediğine işaret edildi.

Ayrıca Bin Ferhan’ın görüşmede, insani yardımların Suriye’deki tüm bölgelere ulaştırılması ve Suriyeli mültecilerin ülkelerine geri dönmeleri için gerekli koşulların sağlanmasının önemine dikkati çektiği aktarıldı.

‘DÜNYADAKİ DEĞİŞİKLİKLER ARAP İŞBİRLİĞİNİ GEREKLİ HALE GETİRDİ’

Suriye devlet haber ajansı SANA’nın haberine göre, görüşme sırasında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad da iki ülke arasındaki ilişkilerin sadece bu iki ülke çıkarına olmadığına işaret ederek, “Aksine, bir Arap ve bölgesel çıkarı da yansıtıyor. Suudi Arabistan’ın izlediği açık ve gerçekçi politikaların Arap ülkeleri ve bölgenin çıkarına olduğunu gösteren iki ülke arasındaki uzun yıllara dayanan tarihsel bir derinlikten kaynaklanıyor” dedi.

‘Suriye’deki savaşın tüm yansımalarının üstesinden gelmek, durumu istikrara kavuşturmak ve tüm Suriye topraklarını özgürleştirmek için Suriye halkının desteklenmesinde kardeş Arap rolünün gerekli olduğunu’ söyleyen Beşar Esad, ‘dünyada meydana gelen değişikliklerin, bu değişiklikleri Arap halkının çeşitli ülkelerindeki çıkarlarına yatırmak için bu aşamada Arap işbirliğini daha gerekli hale getirdiğini’ belirtti.

12 YIL SONRA SURİYE’YE İLK ZİYARET

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, Suriye’de iç savaşın başladığı 2011’den beri Suudi Arabistan’dan Dışişleri Bakanlığı düzeyinde Şam’a ilk ziyareti gerçekleştirdi.

Suriye’de ayaklanmaların başladığı 2011’den sonra Suudi Arabistan ile Şam yönetimi arasındaki diplomatik ilişkiler kesilmişti. Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad da 12 Nisan’da Suudi Arabistan’a ilk ziyaretini gerçekleştirmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir