Sıcak Gelişme: Bu Ülkede Binance’i “Yasa Dışı” İlan Etti!

Nijerya’nın Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Binance borsasının ülkedeki faaliyetlerini yasa dışı olarak ilan etti…

Nijerya’dan Binance hakkında kritik karar

Nijerya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, kısa süre önce Binance’i “yasadışı” ilan etti. Binance ABD’deki zorlukların üstesinden gelmek için mücadele ederken, diğer ülkelerden kısıtlayıcı kararlar gelmeye devam ediyor.

Nijerya SEC tarafından yayınlanan açıklamaya göre Binance, komisyon tarafından ne tescilliydi ne de denetleniyordu. Bu nedenle borsanın ülkedeki operasyonları “yasadışı” ilan edildi. Buna ek olarak düzenleyici, Binance’e Nijeryalıların platforma yatırım yapmasını durdurmasını emretti. Özellikle kripto borsalarına karşı yasal işlem yapılacağı konusunda uyarılara yer verdi.

Nijerya SEC tarafından yayınlanan açıklamanın ana başlıkları şu şekilde…

“Ne tescillidir ne de denetlenmektedir”

“Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun dikkatini, Binance Nijerya Limited tarafından işletilen ve Nijerya halkından çeşitli web ve mobil özellikli platformlarında kripto para alım satımı yapmasını isteyen web sitesi çekti. Binance Nijerya Limited, Komisyon tarafından ne tescillidir ne de denetlenmektedir. Bu nedenle Nijerya’daki faaliyetleri yasa dışıdır. Yatırımcı kamunun işletmeyle iş yapan herhangi bir üyesi, bunu riski kendisine ait olmak üzere yapmaktadır.”

Nijeryalı kripto para yatırımcılarına ‘risk’ mesajı

“Yatırımcı korumasının yasal yetkisine sahip düzenleyici kurum olarak SEC, Nijeryalıları, hizmet sağlayıcının/platformunun Komisyon tarafından kaydedilmemiş veya düzenlenmemiş olması durumunda kripto paralarla ilgili finansal ürün ve hizmetlere yatırım yapmaktan kaçınmaya çağırıyor. Nijeryalı yatırımcılar burada kripto paralara yatırım yapmanın son derece riskli olduğu ve yatırımlarını tamamen kaybetmelerine neden olabileceği konusunda uyarıldı.”

“Bu genelge ile Binance Nijerya Limited, Nijeryalı yatırımcıları herhangi bir şekilde talep etmeyi derhal durdurmalıdır. Komisyon, Binance Nijerya Limited ve diğer benzer platformların faaliyetleriyle ilgili diğer düzenleyici eylemler hakkında güncellemeler sağlayacak. Bu konuda daha fazla rehberlik sağlamak için Nijerya’daki diğer düzenleyicilerle birlikte çalışacaktır.”

Binance’e yönelik düzenleyici hamleler kripto piyasasını aşağı çekmeye devam ediyor

Kısa süre önce Robinhood, SEC davası nedeniyle ADA, MATIC ve SOL desteğini sonlandıracağını duyurdu. Ayrıca TrueUSD, Prime Trust aracılığıyla yürüttüğü mint işlemlerini durdurdu. TrueUSD’nin yaptığı duyuru, stablecoin’i TUSD’nin dolar sabitini kaybetmesine neden oldu.

Hafta sonuna kırmızı uyanan kripto piyasasına bir darbe de kripto şirketi Scimitar Capital’dan geldi. Şirket, kripto tasfiye etmek için stratejik bir karar aldığını açıkladı. Geçtiğimiz Cuma akşamı 2 milyar dolar değerinde altcoin’i tasfiye ettiği düşünülüyor.

https://twitter.com/ScimitarCapital/status/1667422106017996804

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, yukarıdaki gelişmeler esnasında piyasa geneline %20 düşüş hakim. Bitcoin nispeten güçlü kalırken, Solana ve Cardano %20’nin üzerinde değer kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx