Meriç Nehri son beş yılın en düşük seviyesinde akıyor

Son yılların en sıcak yazının hissedildiği Edirne’de termometreler 40 dereceyi görürken, kavurucu hava ve yağış eksikliği nehirleri de etkiledi. Bölgenin can damarı konumundaki su kaynaklarından Meriç Nehri, kış ve ilkbahar aylarında yetersiz kalan yağışların ardından son 5 yılın en düşük seviyesinde akmaya başladı.

Kentte 2018 yılının aynı döneminde 158 metreküp/saniyeyle akan nehir, bu yıl 54 metreküp/saniyeye geriledi. Nehirden ürününü sulamak amacıyla yararlanan Karaağaç Mahallesi’ndeki üreticiler ise su seviyesinin düşüklüğünden dolayı tedirginlik yaşamaya başladı.

“SICAKLIK 90 YILIN ORTALAMASININ ÜSTÜNE ÇIKTI”

Edirne’de 1930 ile 2023 yılları arasındaki 90 yıllık süreçte maksimum sıcaklık ortalamasının 37 derece olduğunu, bunun bu yıl 40 derecenin üstüne çıktığını kaydeden Meteoroloji Mühendisleri Odası Edirne Temsilcisi Bilhan Dalkılıç, “Eğer bir bölgede maksimum sıcaklık değeri ortalamanın, Edirne’de olduğu gibi 37 derecenin 5 derece üstüne çıkıyorsa ve bu sıcaklık değeri 5 gün devam ediyorsa bu artık sıcak hava dalgası olarak değerlendirilir. Bölgemizde temmuz ayı içerisinde özellikle Güneydoğu’dan gelen Basra alçak basınç merkezinin etkisiyle sıcaklık değerleri yükselmiştir. Buna yine son dönemde Kuzey Afrika’dan gelen sıcaklıkların da etkisiyle sıcaklık dalgaları, yaşam kalitesini negatif yönde etkilemiştir” dedi.

“KIRSALDAN KENTE GÖÇ DE ISI ARTIŞINA NEDEN OLDU”

Dalkılıç, “Nüfusun kırsal kesimden şehirlere hareket etmesiyle beraber şehirlerde nüfus artmıştır ve kentler üzerinde artı ısı artışı meydana gelmiştir. Bunun sebebi asfaltların gündüz güneşten gelen ultraviyole ışınlarını emmeleri, bunu yaz gecelerinde ise salmalarıdır. Şimdi hiçbirimiz çok rahat uyuyamıyoruz. Gündüz asfalt ve beton bunu emiyor, gece ise ısı 20 derecenin altına düşmesi beklenirken 25-30’larda seyrediyor. Çoğumuz uyuyamıyoruz ve işimize rahat şekilde gidemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Sıcak hava dalgasından bu dönemde nehirlerin de etkilendiğini belirten Dalkıran, “Meriç Nehri Bulgaristan’daki Riva Dağları’ndan doğduktan sonra 300-400 kilometre sonra şehrimize intikal etmekte ve şehir merkezinden geçmektedir. Ancak bu nehrin membasındaki depolama faaliyetleri bizimle ilgili olmadığı için bunun planlamasını rahatça yapamıyoruz; çünkü uluslararası bir su kaynağı. Meriç Nehri’ne ne kadar su gelirse razı oluyoruz. Şu an gördüğünüz gibi 40 metreküp civarında. Aşağı doğru su kullanımları devam ediyor, çeltikçilerimiz su kullanıyor. Ama iklim değişikliği nedeniyle bugünden güne daha da azalıyor Meriç Nehri’nin debisi” diye konuştu.

Dalkılıç, Üreticinin sıcak hava dalgasını da göz önünde bulundurup, planlı ekim yapması gerektiğini belirtti.

VATANDAŞ SULAMADA SIKINTI YAŞIYOR

Karaağaç Mahallesi muhtarı Agah Korkan da bölgede 13 bin dekar ekili alan olduğunu ve kentin sebze ve meyvesinin buradan yetiştiğini söyledi.

Üreticinin tedirginlik yaşadığını kaydeden Korkan, “Sulamada vatandaşlar sıkıntı yaşamaya başladı, kuyularda su seviyeleri de düşmeye başladı. Bu insanlar çiftçi, üretirlerse kazanacak, onlar kazanırsa vatandaş da kazanacak. Dolayısıyla su olmazsa olmazımız burada bizim. Bundan 2-3 yıl önce yine Meriç Nehri kurumuştu ve aynı sorunu yaşamıştık. Devlet büyükleri o zaman Bulgaristan’la oturdu ve ortaklaşa bir karar aldı, barajlardan su saldılar ve vatandaş rahat etti, çeltik tarlaları sulandı. Şimdi de aynı şekilde Bulgar hükümetiyle görüşülse biraz daha su salınsa çok iyi olur” dedi.

“BÖYLESİNİ GÖRMEDİM’

Bölgede üreticilikle uğraşan Yavuz Sekirden de tarlalarını sulamakta kullandıkları kuyularında su kalmadığını söyledi. Sekirden, “Kuyularımızda ne yazık ki su yok. Yağmur olmayınca, sıcak hava da bastırınca sularımız azaldı. Bu durum bizi çok etkiliyor. 72 yaşındayım, 50 yıldan beri çiftçilik yapıyorum ama bu seneki gibi kuraklık görmedim. Bu durum bize ekonomik olarak kötü yansıyacak, maliyetimiz artacak” diye konuştu. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx