Erdoğan, Suudi Arabistan’da: 5 alanda anlaşma imzalandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın beraberindeki heyetle çıktığı Körfez turu dün Suudi Arabistan ziyaretiyle başladı. Erdoğan ve Veliaht Prens Muhammed Bin Selman’ın başkanlık ettiği heyetlerin görüşmesinin ardından anlaşmalara imza atıldı.

AA’nın aktardığına göre, Türkiye Cumhuriyeti ile Suudi Arabistan Krallığı arasında, doğrudan yatırım, savunma sanayii, enerji, savunma ve iletişim alanlarında anlaşma imzalandı.

BAYKAR’LA ‘İŞBİRLİĞİ SÖZLEŞMESİ’ İMZALANDI

Türkiye ile Suudi Arabistan Krallığı arasında “Doğrudan Yatırımın Teşvik Edilmesi Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı”, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu ile Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Khalid Al-Falih tarafından imzalandı.

İletişim Başkanlığı ile Suudi Arabistan Krallığı Enformasyon Bakanlığı Arasında “İletişim Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı”na, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile Suudi Arabistan Medya Bakanı Salman bin Yusuf Al-Dawsari imza attı.

Türkiye Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı ile Suudi Arabistan Krallığı Savunma Bakanlığı Arasında “İşbirliğine İlişkin Uygulama Planı”, Savunma Bakanı Yaşar Güler ile Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Halid bin Selman Al-Suud tarafından imzalandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Suudi Arabistan Krallığı Enerji Bakanlığı arasındaki “Enerji Alanında Mutabakat Zaptı”, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ile Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Salman Al-Suud tarafından imzalandı.

Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı ile Baykar şirketi arasında imzalanan “İşbirliği Sözleşmesi”nde Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ve Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Halid Bin Hüseyin El Bayari’nin imzaları yer aldı.

ERDOĞAN BUGÜN KATAR EMİRİ HAMEN AL SANİ İLE GÖRÜŞECEK

Erdoğan’a gezisinde Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Savunma Bakanı Yaşar Güler, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Ömer Çelik, Zafer Sırakaya, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, MİT Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç da eşlik ediyor.

Erdoğan, Suudi Arabistan’ın ardından, bugün Lusail Sarayı’nda kendisini resmi törenle karşılayacak Katar Emiri Temim bin Hamed Al Sani ile baş başa görüşecek, heyetler arası görüşmelere ve Al Sani tarafından onuruna verilecek resmi yemeğe katılacak. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx