Cochilco: Ekonomik Belirsizlikler Bakır Fiyatlarını Destekleyecek

Cochilco (Şili Bakır Komisyonu), 2023 yılı için bakır fiyat tahminini düşürdüğünü açıkladı. Komisyon, uluslararası ekonomik performansla ilgili belirsizlikler nedeniyle, 2023 yılı ortalama bakır fiyatının pound başına 3,85 dolar olacağını öngördü. Daha önce, Mayıs ayında yapılan tahmin 3,90 dolar seviyesinde bulunuyordu. Ayrıca, 2024 için Cochilco, önceki tahminini 3,80 dolar olarak belirlemişti, ancak bu tahmini de 3,75 dolara düşürdü.

Cochilco, bakır fiyat tahminlerini düşürme kararını açıklarken, Çin’in ekonomik büyümesine ilişkin belirsizlikler ve Avrupa bölgesindeki ekonomik daralma ile ABD’deki ekonomik genişleme konusundaki şüphelerin rol oynadığını belirtti.

Goldman Sachs, Bakır Fiyatlarında “Atak” Bekliyor

Komisyonun açıklamlarının öncesinde Goldman Sachs tarafından konuya ilişkin yayımlanan bir başka rapor ise bakır fiyatlarının gelecekte olası arz kısıtlarının etkisiyle yükselmesini bekliyor.

Uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs, bakır fiyatıyla ilgili yayınladığı raporda fiyat tahminlerini yukarı yönlü revize etti. Önümüzdeki 3 ay için bakır fiyatı hedefini 7750 dolar/ton seviyesinden 9250 dolar/ton seviyesine yükseltirken, 6 aylık süre için beklentisini 9200 dolar/tondan 9500 dolar/tona çıkardı. Uzun dönemli olarak gelecek 12 ay için bakır fiyatı beklentisini ise 10 bin dolar/ton olarak sürdürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir